Šta su čukljevi?
Čukalj (hallux vagus) je deformacija u obliku kvrge na dnu nožnog palca. Kako kvrga raste, nožni palac nema više oslonac koji je imao u normalnom položaju pa se težina tela prebacuje na prednji deo stopala. Čukalj nije samo estetski problem već neprijatan zdravstveni problem.
Čukljevi su ćešći kod žena nego muškaraca. Statistika kaže da palac pomeren u stranu ima 40% žena u dobi pre četrdesete godine, čak svaka druga osoba posle pedesete godine života. Poslednjih godina raste broj muškaraca sa deformitetom nožnog palca što se pripisuje nošenju neudobne obuće sa uskim delom i špicom na vrhu.
Zašto nastaju čukljevi?
Ako posmatramo naša bosa stopala na ravnoj površini pri uspravnom položaju tela, veći deo težine tela se prenosi na petu a manji deo na prednji deo stopala. Stručnjaci su izračunali da najveće opterećenje trpi peta oko 65% ukupne čovekove težine, mali prst na nozi nosi oko 25% a sam palac čak 10% težine.
Lekari upozoravaju da svaki centimetar iznad optimalna 3 centimetra visine potpetice, šteti zdravlju i to tako da visoke potpetice doprinose bolovima u stopalu, peti, prstima, listovima, kolenima, kukovima, bolovima u leđima pa i vratu. Danas se kao glavni krivac nastanka čukljeva smatra uska obuća i visoka potpetica.
Drugi čest uzrok čukljeva je genetska predispozicija tj. nasleđe. Ponekad ravna stopala u narodu poznato kao ravni tabani, mogu biti razlog razvoja deformiteta palca. I neka druga sistemska oboljenja kao na primer giht, reumatoidni artritis.